A suliban gyakran szoktunk filmeket nézni órákon, ráadásul a Facebookra is nagy hangsúlyt fektetnek, szóval pont kapóra jött A közösségi háló című alkotás. (Utólag is köszönet a Béres IKREKNEK.) Sajnos az iskolai filmvetítéssel együtt jár az is, hogy csak 3-4 részletben tudunk megnézni egyet, de azért így is élvezhető volt. A kritika pár helyen tartalmazhat minimális spoilert, de nyugi, a lényeges dolgokat nem fogom elmondani.
Hát akkor vágjunk bele.
A kezdés számomra kissé kaotikus volt, mert a megszokottnál gyorsabban beszéltek az emberek. Egyszerűen nem tudtam követni Mark barátunk hadoválását, olyan gyorsan váltogatott a témák között, meg hadart is, de szerencsére a lényeg átjött.
A történettel nem volt bajom. Nyilván felturbózták az eredeti verzióhoz képest, mert hát sajnos nem mindig az élet írja a legjobb történeteket. Azért a főbb szereplők tényleg léteztek, egyes jeleneteknél pedig már-már túlságosan is törekedtek a részletekre. Nem tudom, gondolom itt azért Fincher próbált a két véglet között egyensúlyozni, mert különben sokan tiltakoztak volna a hiteltelenség miatt.
Igazából az a leghátborzongatóbb a filmben, hogy nem tudod egyértelműen eldönteni, hogy ki volt jó/rossz, ki cselekedett jogosan és jogtalanul. A film a lényegi kérdések megválaszolását ránk hagyja, hadd gondolkodjanak a nézők is egy picit. Nem erkölcsi tanmesét kapunk, elvégre a szereplők majdnem mindegyike egy picit görény.
Mark Zuckerberg lefestése egy kicsit ellentmondásos. Az elején úgy tűnik, hogy egy magányos zseni, bunkó és alig van barátja. A "zseni" titulust a film végéig megtartják, de azért próbáltak "jóarcoskodós" jeleneteket berakni, pl. a meghallgatásokon. Sajnos ez a Dr. House-os stílus neki nem jön be, így összességében marad a negatív kép.
Egyébként a színészi játékra nem lehet panasz, mondjuk ezt általában nem szoktam annyira figyelni. Nem mindegyik színész hasonlít az eredetiekhez, azonban nyilván nem lehet egy teljesen tökéletes hasonmást találni. De azt valaki elmondaná nekem, hogy Justin Timberlake mit keresett a filmben? Erre szokták mondani: van az a pénz...
A fényképezés engem nagyon lenyűgözött, a "cameraman" értette a dolgát. Főleg az evezősverseny résznél éreztem ezt, a vágások gyorsulása tökéletesen passzolt a zene iramához. Nálam ez lett volna a film legjobb jelenete, de a zenével sikerült tönkrevágni ezt. Értem én, hogy nem adhatták le az eredeti komolyzenét, de ez a Peer Gynt-részlet elektro-átdolgozása nagyon nem tetszett. Szegény Grieg forog a sírjában...
az ominózus zene...
Végezetül a készítés körülményeiről. Ahogy a filmben is a tőkeszerzésről van szó, a Social Network nagyon jó befektetés az alkotóknak. Aktuális téma, mindenki erről beszél amúgy is, tehát adva van a reklám. Továbbá aki csak egy keveset is hallott az oldalról, meg fogja nézni a filmet, kritikáktól függetlenül. A készítők így lazán megcsinálhatták volna, hogy csinálnak egy jó olcsó, szar filmet, aztán csomót kaszálnak rajta.
Szerencsére ezt nem tették meg. A közösségi háló a maga 2 órájával hatást gyakorol a nézőre. Eltekintve az aktualitásától jól meg van csinálva, önmagában egy kitűnő film. Ha van egy kis időd, talán érdemes kétszer is megnézni, de egyszer mindenképpen nézhető.
Ajánlom mindenkinek!
Megjegyzés: Mielőtt megírtam volna a posztot, eléggé utánanéztem a filmnek. Ezen az oldalon sok érdekesség van róla, továbbá talán "nyúltam" pár ötletet az osztályban történő beszélgetések után is. Bocs a sértetteknek :)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.