Nyilván nem kell sokaknak bemutatnom a következő filmet, elvégre a tavalyi Oscar-díja miatt már mindenki hallott róla. Most azonban végre én is rávettem magam, hogy megnézzem A király beszédét.
A film Albert hercegről, a későbbi VI. György királyról és beszédhibájáról szól. Dadogása miatt ugyanis nem tud a nyilvánosság előtt beszélni, erre azonban igencsak szüksége lenne királyként, a világháború küszöbén. Egy ausztrál beszédtanártól kér segítséget...
Oké, mivel egy történelmi drámáról van szó, nem kell nagy fordulatokra számítani (nem, Albert nem hal meg a végén). A film előterébe tehát inkább a szereplők, a történelmi atmoszféra meg a párbeszédek kerülnek, és "A király beszéde" majdnem tökéletes ezekben.
Colin Firth tényleg hátborzongatóan jól alakítja a dadogós királyt, megérdemelten kapta meg a "legjobb férfi főszereplő" Oscarját. Beszéde minden egyes megakadásánál át tudtam érezni problémáját, idegességét, ami azért is ment könnyebben, mert én magam is küzdök a hadarásommal.
Mellette Geoffrey Rush alakítása is szórakoztató volt szerintem. Viszont Churchillt abszolút nem így képzeltem el (bár itt csak kis szerepe van), Albert bátyja meg annyira jelentéktelen volt a filmben, hogy csak a stáblistánál tűnt fel, hogy Guy Pearce játszotta.
Az egész légkör hangulatos és, ha szabad ilyet mondanom, hiteles lett: el tudtam képzelni, hogy a történet a 30-as években játszódik. A dialógusok lendületesek, nincs bennük üresjárat, és a komikumot is jól alkalmazták a készítők. A film tetőpontja sejthető ugyan, de hatásos és odaillő lezárása volt a történetnek (és persze Beethoven "ismeretlen" 7. szimfóniája szólt a háttérben).
Szóval, ahogy a fentiekből látszik, A király beszéde szórakoztató és jól összerakott film. Nagyon jó, csak... nem tud többet felmutatni. Nincs semmi plusz tartalma, ugyanazt kapjuk, mint amit a címből sejteni lehet. És így a legjobb film Oscar-díját sem értem annyira, erős volt a mezőny, nem hiszem, hogy ennek kellett volna nyernie (á, dehogy, még véletlenül sem az Inceptionre gondolok).
Hát, mindezek ellenére én nagyon jól szórakoztam a filmen, érdekes volt, humoros volt. Viszont ha nem érdekel a történelem vagy rühelled az angol királyi családot, akkor azt mondom, nem muszáj megnézni. De azért nem árt képet alkotni arról, hogy az Akadémia kiket/miket talál a legjobbnak.
És még egy dolog: ezt csak eredeti nyelven szabad nézni. Lehet akármilyen fantasztikus a szinkron, Firth alakítása, dadogása a saját hangjával jön át a legjobban.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
KF(eri)C 2012.05.07. 22:26:10
Azért nyert ennyi oscart mert ez egy oscar film. Erőszak semmi de cserébe cselekmény se sok de gyanítom érzelmi kitörések bőven. Oscar=öregzsidódíj. Ők meg ezt szeretik. De hát mit magyarázom pont neked. Te is láttad Gergő urunk okfejtését erről :D
KF(eri)C 2012.05.07. 22:27:25
Obi-Ugor 2012.05.12. 23:21:54
Azért már durva, h egy filmnél már negatívum, ha Oscar-díjat kap. Nem ennek kéne lennie.
Egyébként jó film a drámai műfaj kedvelőinek. És az alapszituáció tényleg röhejes/triviális, a filmnek ezt muszáj komolyan vennie.
Ja és köszönöm szépen. :D